Hokejowo w Tarnowskich 
Górach i Łubiance  

23 sierpnia 2022

Drużyny LUKS Jedynka Miasteczko Śląskie, HKS Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie oraz UKS Bałagany Łubianka wygrały pierwsze turnieje tegorocznej edycji akcji „Promujemy dyscypliny olimpijskie: Hokej na trawie”. To cykl imprez dla dzieci i młodzieży, który ma nie tylko stworzyć najmłodszym możliwość aktywności fizycznej, ale również rozpropagować tę bardzo popularną w wielu miejscach na świecie dyscyplinę sportu.

 

W sumie w sierpniu i we wrześniu zaplanowanych jest pięć turniejów w województwach śląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. W pierwszym turnieju sześć drużyn rywalizowało w Tarnowskich Górach, a kolejny, również z udziałem sześciu zespołów, odbył się w Łubiance w Kujawsko-Pomorskiem.

 

– Każda nasza impreza łączy klasyczny turniej hokeja z festynem, podczas którego dzieci, młodzież i całe rodziny mają możliwość zapoznania się z zasadami gry i spróbowania swoich sił na boisku oraz z akcją naborową do naszej dyscypliny - mówi Andrzej Makowski, koordynator cyklu, były trener Pomorzanina Toruń i reprezentacji Polski.

 

 

 

 

W Tarnowskich Górach w oddzielnych grupach rywalizowały dziewczynki i chłopcy. W rywalizacji dziewcząt najlepsza była drużyna LUKS Jedynka Miasteczko Śląskie, a wśród chłopców HKS Siemianowiczanka Siemianowice Śl. Z kolei w Łubiance najlepsi okazali się gracze miejscowego UKS Bałagany, którzy na podium wyprzedzili LKS Gąsawa i LKS Rogowo. Pierwsze trzy zespoły zgromadziły po dwanaście punktów, a o zwycięstwie gospodarzy turnieju, klubu zasłużonego w promocji hokeja młodzieżowego, założonego przez legendarnego trenera Adama Filemonowicza, zdecydował lepszy bilans bramek.

 

Gościem honorowym turnieju w Łubiance był zawodnik reprezentacji Polski Bartosz Drążkowski, który dzielił się wiedzą o hokeju na trawie i zachęcał młodych zawodników do uprawiania tej dyscypliny sportu. Drążkowski ufundował dla najmłodszego zawodnika swoją nagrodę – ochraniacz na rękę. Po zakończeniu zawodów, zarówno w Tarnowskich Górach, jak i Łubiance, rozegrano mecz, w którym młodzi zawodnicy zmierzyli się ze swoimi rodzicami.

 

 

Kolejny, trzeci już sierpniowy turniej, odbędzie się w ostatnią sobotę miesiąca w Skierniewicach (woj. łódzkie). Ostatnie dwie odsłony cyklu „Promujemy dyscypliny olimpijskie: Hokej na trawie” zaplanowano na nowy rok szkolny. Najpierw 3 września odbędzie się impreza w Gnieźnie (woj. wielkopolskie), a tydzień później w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Wczoraj, Dzisiaj, Jutro, a imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.