Sportowa majówka w pięknym Zochcinku
Nie ma najmniejszego cienia wątpliwości, że Stowarzyszenie Wczoraj, Dzisiaj, Jutro odkryło iście magiczne miejsce do zorganizowania Świętokrzyskiego Festynu Sportowego, w którym udział wzięło ponad 600 uczniów szkół podstawowych i średnich z powiatu opatowskiego i nie tylko. Urokliwie i malowniczo położony Zochcinek koło Opatowa tętnił w miniony piątek, 20 maja, sportowym rytmem, przeplatanym potężną dawką rozrywki i muzyki. Gośćmi festynu byli niezwykli sportowcy, jakimi są Malwina Kopron - nasza brązowa medalistka olimpijska z Tokio w rzucie młotem i Łukasz Chwieduk - największy w kraju piłkarski TikToker, specjalizujący się w futbolu freestylowym i piłkarskiej żonglerce. O ich ogromnej popularności najlepiej świadczy ilość podpisanych autografów i wykonanych grupowych selfie.
O niezwykłości wydarzenia w Zochcinku świadczy też pomoc współgospodarzy festynu. Panią Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Annę Krupkę, która objęła nad imprezą patronat, reprezentował dyrektor jej biura poselskiego, Łukasz Korus, na co dzień Członek Zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Festyn z wielką otwartością serca dla młodych sportowców zaszczycili starosta opatowski Tomasz Staniek oraz burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski i wiceburmistrz Mariusz Słapek. Rywalizację na własne oczy oglądał także burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher. Swoje stoiska zaprezentowała opatowska straż, policja i ratownicy medyczni. Jarosław Basak - dyrektor Domu Pomocy Społecznej zadbał natomiast o to, by każdy w Zochcinku, z jego pięknym parkiem i akwenem wodnym oraz boiskami i kącikiem rekreacyjnym, a nawet sadem owocowym, czuł się jak najlepiej.
Sportowa majówka upłynęła w Zochcinku na zawodach, konkursach, występach muzycznych, no i oczywiście na wielkim grillowaniu, bo każdy uczestnik festynu mógł skorzystać nie tylko z pakietu startowego, ale i z ciepłego posiłku oraz nadzwyczajnych smakołyków i soków prosto z Farmy Świętokrzyskiej.
Najwięcej emocji wzbudził, oczywiście, przyjazd Malwiny Kopron. Nasza olimpijska medalistka po sukcesie w Tokio podkreśliła, że jest w coraz lepszej formie, ale ten sezon, to dopiero preludium do dwuletniego okresu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wraz z Łukaszem Chwiedukiem, dwukrotnym mistrzem Europy w futbolu freestylowym i finalistą Mam Talent, przeprowadzili wspólną rozgrzewkę z biegaczami szykującymi się do rywalizacji, m.in. wokół zalewu w Zochcinku.
W czasie, gdy jedni uczniowie rywalizowali, a drudzy szykowali się do startów, ze sceny w Zochcinku niosły się dźwięki muzyki, śpiew wokalistów i rytmiczny taniec. Pokaz zumby dały panie z ostrowieckiej Fundacji Aktywne Mamy. Zaprezentowały się także z recitalami wokalistki ostrowieckiego Studia Wokalnego „Pandora” - Aleksandra Wiączek i Julia Tłuczkiewicz, która zrobiła furorę w The Voice Kids, a dziś uczy się w Egurolla Dance Studio i PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie. Efektowny występ zaprezentowały tancerki ze Szkoły Tańca Twist w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzonej przez Annę Podsiadły. Natomiast prawdziwy pokaz sztuki walki tradycyjnej, walki z cieniem i form bezkontaktowych, a także samoobrony dali - pod wodzą trenerki Wioletty Walerowicz - młodzi taekwondocy z Ostrowieckiego Stowarzyszenia Taekwondo Olimpijskiego. Uff, scena tętniła życiem, o czym przekonał się prowadzący imprezę Adam Kościańczuk.
Po dwóch rundach konkursu wiedzy historycznej o Ziemi Opatowskiej, poprowadzonego przez nauczyciela ZS Nr 2 w Opatowie Piotra Kaptura, ex aequo pierwsze miejsce zajęły PSP Nr 1 w Opatowie (Zuzanna Kot i Nadia Wasilewicz, opiekun: Anna Włodarczyk) i PSP w Sadowiu (Igor Utnik i Bartosz Dumania, opiekun: dr Tomasz Karbowniczek). Na trzecim miejscu uplasowała się PSP w Wojciechowicach (Kacper Pałys i Magdalena Czernecka, opiekun: Iwona Goral). Kolejne lokaty wywalczyły: PSP Nr 2 w Opatowie i PSP w Stodołach.
Magnesem dla młodych sportowców był udział w festiwalu biegów o Puchar Starosty Powiatu Opatowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Opatów. Mecenasi i organizatorzy biegów sprawili, że dla najszybszych uczestników poszczególnych biegów czekało tyle przygotowanych pucharów, nagród i dyplomów od organizatorów, że sama ceremonia ich wręczania wraz z pełną dumy minutą dla fotoreporterów trwała dobre ponad pół godziny.
W rywalizacji dziewcząt na dystansie 60 m wśród uczennic szkół podstawowych najszybsza była Karolina Dziama przed Gabrielą Nachałą i Martyną Ciach. W grupie uczennic szkół średnich triumfowała na tym dystansie Karolina Potocka przed Pauliną Dudzień i Nikolą Andrasiewicz. Bieg na 1000 zakończył się sukcesem Darii Komisarczyk. Druga była Martyna Piwowarczyk. W wyścigu na 400 m wśród uczennic szkół podstawowych trzecia była Aleksandra Jędrzejewska, druga Aleksandra Tworek, a pierwsza Zuzanna Kapsa. Natomiast w gronie uczennic szkół średnich zwyciężyła na tym dystansie Martyna Piwowarczyk przed Darią Komisarczyk i Gabrielą Wilczak. Najlepszą sprinterką w biegu na 100 m okazała się wśród uczennic szkół średnich Kamila Przydatek, która wyprzedziła Patrycję Berę i Anastazję Adamczyk, natomiast w gronie uczennic szkół podstawowych najszybciej pobiegła Maja Ziarko, która na kratach wyprzedziła Agnieszkę Niedbałę i Lenę Karwińską.
W rywalizacji chłopców na dystansie 60 m wśród uczniów szkół średnich trzeci był Jakub Stefański, drugi Radosław Hochyszyn, a najszybszym okazał się Jakub Kowalczyk. W grupie uczniów szkół podstawowych zwyciężył Antoni Kaptur przed Antonim Swatkiem i Dawidem Skawińskim. W biegu na 200 m triumf święcił Jakub Arabasz przed Antonem Starovskim i Michałem Krawczykowskim. Z kolei na dystansie 400 m wśród uczniów szkół podstawowych pierwszy był Antoni Kaptur, drugi Antoni Swatek, a trzeci Karol Dąbrowski, a wśród uczniów szkół średnich wygrał Szymon Oleksiak. Linię biegu na 1000 m jako pierwszy minął Dawid Krzysiek, jako drugi Maciej Bielacha, a jako trzeci Krzysztof Kowalski. Rywalizację na dystansie 100 m w grupie uczniów szkół średnich wygrał Jakub Arabasz przed Hubertem Roszczypałą i Miłoszem Szcześniakiem, a w gronie uczniów szkół podstawowych zwyciężył Jakub Bogdański przed Filipem Kaczorowskim i Antonim Swatkiem.
W grupie szkół podstawowych w kategorii konkurencji (rzut do celu, slalom piłkarski zakończony strzałem do bramki, wyścig na piłkach do skakania, bieg zwinnościowy w workach, tor przeszkód z przyborami, bieg na desce snowbordowej, skoki ze skakaną, rzut piłeczka palantową) wśród uczennic zwyciężyła Roksana Walas, która wyprzedziła Paulinę Banasiak i Natalię Susło. Natomiast wśród uczniów triumfował Franciszek Zając. Drugi był Kamil Banaczyk, a trzeci Bartosz Kozioł. W grupie szkół średnich wśród uczennic triumfowała Wiktoria Stachula przed Karoliną Potocką i Anastazją Adamczyk, a wśród uczniów pierwszy był Oleksandr Kondratian, drugi Michał Krawczykowski, a trzeci Jakub Arabasz.
Po podliczeniu punktacji z wszystkich konkurencji indywidualnych okazało się, że najlepszą szkołą podstawową pikniku sportowego w Zochcinku okazała się PSP w Stodołach, a najlepszą szkołą średnią ZS w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Obie placówki odebrały vouchery na kwotę 1000 zł. Nagrody dla najlepszych uczestników Świętokrzyskiego Pikniku Sportowego wręczali starosta opatowski Tomasz Staniek, burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski i wiceburmistrz, Mariusz Słapek.
20 maja Anno Domini 2022 na długo pozostanie także w naszej pamięci. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia Wczoraj, Dzisiaj, Jutro od lat byli przekonani, że sport jest nieodłącznym elementem życia człowieka, ale po festynie w Zochcinku wiedzą też już, że ot, tak, po ludzku, dla takich chwil warto żyć i prowadzić działalność społeczną.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.