Wyślij zgłoszenie

Świętokrzyski Festyn Sportowy już 
20 maja w Zochcinku koło Opatowa

21 kwietnia 2022

To będzie impreza sportowa, jakiej jeszcze nie notowano w województwie świętokrzyskim. Dzięki Stowarzyszeniu Wczoraj, Dzisiaj, Jutro w dniu 20 maja, w godz. 9:30-15:00, na terenie malowniczo położonego Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku koło Opatowa odbędzie się „Świętokrzyski Festyn Sportowy”. Do udziału w nim dzieci i młodzież szkół podstawowych i średnich powiatu opatowskiego oraz całego województwa świętokrzyskiego zaprasza sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, Burmistrz Opatowa i Starosta Powiatu Opatowskiego. Do Zochcinka zjadą goście specjalni - gwiazdy polskiego sportu oraz największy w naszym kraju TikToker piłkarski, Łukasz Chwieduk (@lukipoland). Sportowa majówka upłynie na zawodach, konkursach, występach, prelekcjach, no i oczywiście na wielkim grillowaniu.

 

- W festynie weźmie udział 500 dziewcząt i chłopców a jego motywem przewodnim będzie sportowa rywalizacja z uśmiechem i na wesoło – informuje Patryk Tyryłło, wiceprezes Stowarzyszenia Wczoraj, Dzisiaj, Jutro. - Pragniemy, by „Świętokrzyski Festyn Sportowy” dał możliwość rekreacyjnego uczestniczenia w aktywności i rywalizacji sportowej dzieciom i młodzieży wraz z ich koleżankami i kolegami oraz rówieśnikami z innych szkół. Organizujemy przedsięwzięcie, które ma propagować sport w każdej możliwej postaci jako sposób na wspaniałe spędzanie czasu wolnego przez dzieci z nawet najmniejszych miasteczek i wsi.

 

Festyn sportowy w Zochcinku podzielony zostanie na różne strefy w zależności od dyscyplin. Główną, sportową częścią imprezy będzie boisko sportowe oraz rozległe tereny zielone. Na scenie, z której prowadzona będzie impreza odbędą się koncerty artystyczne, animacje sportowe, prelekcje historyczne, konkursy wiedzy z historii Polski oraz ceremonie wręczenia medali, pucharów i upominków najaktywniejszym uczestnikom festynu.

 

Jak przebiegać będzie rywalizacja sportowa dziewcząt i chłopców?

 

Po pierwsze, toczyć się w czterech grupach wiekowych i następujących kategoriach:

 1. Szkoły podstawowe.

    *Dziewczynki i chłopcy klasy 1-3

    *Dziewczynki i chłopcy klasy 4-6

    *Dziewczynki i chłopcy klasy 7-8

 2. Szkoły ponadpodstawowe

 

Po drugie, zaplanowano takie konkurencje, jak rzut do celu, bieg na 60 m, slalom piłkarski zakończony strzałem do bramki, wyścig na piłkach do skakania, bieg zwinnościowy w workach, tor przeszkód z przyborami, bieg na desce snowbordowej, skoki ze skakaną, rzut piłeczka palantową, krótki test wiedzy historycznej na temat świętokrzyskich patriotów.

 

 

Po trzecie, uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w festiwalu biegów o Puchar Burmistrza Opatowa. Ta prowadzona będzie w następujących konkurencjach: bieg dla dzieci na dystansie 60 m do lat 5 (roczniki 2018 i 2017), bieg dla dzieci na dystansie 100 m do lat 7 (roczniki 2016 i 2015) oraz licealistów, bieg dla dzieci na dystansie 200 m do lat 9 (roczniki 2014 i 2013) oraz licealistów, bieg dla dzieci na dystansie 400 m do lat 12 (roczniki 2012, 2011 i 2010) oraz licealistów. Dodatkowo odbędą się biegi dla dorosłych na dystansach 1000 m mężczyzn i kobiet oraz sztafety 4x100 m mężczyzn i kobiet.


Po czwarte, za każdą prawidłowo wykonaną konkurencję uczestnicy zbierać będą odznaki w trzech kolorach oznaczających poziom wykonania (złota – wybitne – 3 punkty; srebrna – bardzo dobre – 2 punkty; brązowa dobre – 1 punkt). Zebranie jak największej liczby złotych, srebrnych oraz brązowych odznak oraz zdobycie miejsc w konkurencjach biegowych będzie liczyć się do klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej szkół.

 

Po piąte, dla najlepszych przewidziano gadżety, medale, puchary i nagrody. Każdy uczestnik zmagań otrzyma gadżet i pamiątkowy medal. Medale otrzyma troje najlepszych w każdej z kategorii, zaś puchary trzy pierwsze szkoły w klasyfikacji szkół.

 

Wreszcie, po szóste całą imprezę zwieńczy wielopokoleniowy bieg uliczny o Puchar Burmistrza Opatowa oraz Starosty Powiatu Opatowskiego na dystansie 1000 metrów, w którym wezmą udział nie tylko uczestnicy, ale także zaproszone gwiazdy oraz władze miasta i całe opatowskie rodziny.

 

Dla każdego z uczestników konkursów sprawnościowych i historycznych organizator przygotuje pakiet startowy w postaci owoców, wody oraz sportowego upominku i pamiątkowego dyplomu. Najlepsze dzieci zostaną uhonorowane pucharami, medalami oraz sportowymi nagrodami, które zostaną wręczone podczas uroczystej ceremonii. Wręczone zostaną także dwie nagrody dla najlepszej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej w postaci wspaniałych pucharów oraz nagród rzeczowych.

 

- Całość imprezy będzie miała charakter rekreacyjny, historyczny i patriotyczny – dodaje Patryk Tyryłło. - Festyn ma na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz polskich rodzin. Do wzięcia udziału w imprezie zostaną zaproszeni lokalni lekkoatleci, którzy animować będą poszczególne konkurencje i biegi. Na bocznym boisku przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych będą organizowali różne konkurencje dla uczestników, które wejdą w skład animacji sprawnościowych dla uczestników. Nie zabraknie ćwiczeń piłkarskich, gimnastycznych, rozciągających i ogólnosprawnościowych. Dodatkowego smaczku doda rywalizacja w bubble football oraz celności strzału do kubła, a także strzelanie do bramki a’la Turbo Kozak.

 

Uczestnicy festynu będą mogli spożyć ciepły posiłek, napić się ziołowej herbaty i rozkoszować się regionalnymi wypiekami. Dla najmłodszych nie zabraknie lodów, popcornu i waty cukrowej. Co ciekawe, w strefie gastronomicznej znajdzie się także specjalne stoisko dietetyczne ze zdrową żywnością, na którym specjaliści zdrowego żywienia prowadzić będą porady dietetyczne dla dzieci i seniorów.

 

Na pewno wszyscy, którzy 20 maja dotrą do Zochcinka, nie będą się nudzić, a ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. 

 

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Wyślij zgłoszenie: ZGŁOSZENIE